“Zrób krok, wyczyść smog!” – zapraszamy na kongres w Rybniku

Głównym tematem regionalnego Kongresu Polska Wielki Projekt w Rybniku będzie smog, który od lat jest bardzo poważnym problemem regionu i całej Polski. Wydarzenie odbędzie się w zabytkowej kopalni Ignacy.

Program kongresu pt. „Zrób krok, wyczyść smog!”  jest napięty. Zaczynamy o 16:45 otwarciem wystawy w sali bankietowej, tuż po 17 w Sali konferencyjnej swoje przemówienie wygłosi prof. Zdzisław Krasnodębski, przewodniczący Rady Programowej Fundacji PWP.

Debaty to nieodłączny element każdego kongresu, o 17:15 w panelu zatytułowanym „O wpływie smogu na zdrowie człowieka” porozmawiają: Artur Tyński, ekspert z Centrum Analiz Cegielskiego, Karol Szymura, przewodniczący komisji ds. klimatu w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem, radny miasta Rybnika oraz Mariusz Wasik, doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nie tylko panelami żyje człowiek – po tej dyskusji czeka nas występ artystyczny Piotra Tłustochowicza, finalisty 6. Edycji „The Voice of Poland”, pianisty, wokalisty o niespotykanym głosie i kompozytora skupionego na stylistyce jazzowej.

To nie koniec atrakcji kulturalnych. O 18:10 Zuzia Łapka zaprezentuje performance artystyczny o smogu „Cienia Naturociał”. Performance bada w sposób procesualny żywą naturę człowieka, który w sposób niezauważalny zostawia za sobą cienie paradoksalnego postępowania, chcąc brać coraz głębszy oddech dla pełnego życia.

Po występach wracamy do głównego tematu. O 18:35 panel „Jak przeciwdziałać i chronić się przed smogiem” będzie omawiany w tym samym składzie co poprzedni. Tym razem krócej, bo o 19:05 nastąpi uroczyste zakończenie wydarzenia.