Uroczystości pogrzebowe śp. Izabelli Galickiej
Poniżej publikujemy przesłanie śp. Izabelli Galickiej, które przekazała na ręce autorki swojej biografii, Katarzyny Kowalskiej:
Prosiłaś mnie Kasiu o kilka słów, które nazwałaś przesłaniem. Nie jest to łatwe zadanie, ale spróbuję. Na początek: pokochać, a przynajmniej polubić ludzi, z sobą włącznie. Słuchać ich uważnie i próbować zrozumieć. Pojąć, że w każdym jest coś wartościowego i dobrego. Więc wierzyć w Dobro i nawet w Złu odnajdować jego cząstki. Trzymać się zasady „nie rób drugiemu co Tobie niemiłe”. Nauczyć się wybaczać i zapominać co złe, pamiętać co dobre. Wyzbyć się „pamiętliwości”. Lubić, a nawet kochać dzieci i zwierzęta. Dużo się uśmiechać, nawet do nieznajomych. Wiedzieć, że przypadki są tylko w gramatyce i próbować zrozumieć znaki. Cieszyć się nawet z drobiazgów. Być ufnym. Mieć zawsze nadzieję. I reszta jest już łatwiejsza. Moje życie było długie, ciekawe i szczęśliwe. Odejdę w poczuciu spełniania i pogodzenia. Wszystkim moim cudownym przyjaciołom i bliskim dziękuję za wszystko i przytulam. Iza.
13 listopada br. na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Izabelli Galickiej.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński następująco wspomniał śp. Izabellę Galicką w jednej z rozmów:
To był taki wzór polskiego inteligenta, a więc etosowca. Osoby myślącej o innych, o rzeczach najważniejszych dla Polski, dla naszej kultury, ale oprócz tego była niesamowicie fajną osobą. Promieniowała swoją energią, optymizmem, uśmiechem.
Prezydent Andrzej Duda skierował list, który został odczytany podczas uroczystości pogrzebowych przez Wojciech Kolarskiego:
Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabelli Galickiej, którą jeszcze tak niedawno, 23 października, miałem zaszczyt odznaczyć Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za wkład wniesiony w dzieło budowy pięknej Rzeczypospolitej. Żegnamy dziś wybitną osobowość polskiego życia kulturalnego, w której bogaty życiorys wpisana jest idea Polski niepodległej i etos nieustannej twórczej pracy w przestrzeni wielu dziedzin sztuki, kultury i nauki.
W uroczystościach udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Social media