Zapraszamy na spotkanie z reż. Rafałem Geremkiem, dr. Justyną Schulz i prof. Zdzisławem Krasnodębskim – 4 kwietnia 2025 r. – „Rosja-Niemcy…”

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na eksperckie spotkanie dyskusyjne, w którym wezmą udział Rafał Geremek, reżyser filmu „Rosja – Niemcy. Fatalne zauroczenie” oraz dr Justyna Schulz, Dyrektor Instytutu Zachodniego i prof. Zdzisław Krasnodębski, Przewodniczący Rady Programowej Kongresu Polska Wielki Projekt. Spotkanie będzie także nawiązaniem do seminarium „Niemcy – wiwisekcja hegemona”.

Zachęcamy Państwa przed spotkaniem do obejrzenia filmu dokumentalnego „Rosja – Niemcy. Fatalne zauroczenie” w reżyserii Rafała Geremka.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 4 kwietnia 2025 r. o godzinie 18.00 w Domu Trójmorza przy ulicy Łowickiej 39A w Warszawie.

Wstęp wolny

reż. Rafał Geremek

foto: https://kurier365.pl/

Dziennikarz, publicysta, pisarz oraz reżyser filmów dokumentalnych. Urodził się w Piekarach Śląskich i studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w tygodnikach „Wprost” i „Newsweek”. Jest autorem książki „Ziemia zwana obiecaną. Opowieści o żydowskiej Łodzi” oraz ponad 20 filmów dokumentalnych. W 2018 roku jego film „Rzeź Woli. Akt oskarżenia” zdobył nagrodę na History Film Festival w Rijece za najlepszy film telewizyjny. Dwa lata później, w 2020 roku, otrzymał Nagrodę Historyczną Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za film „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku”. Geremek jest również twórcą filmów takich jak „Luftwaffe ’39. Zbrodnia nieukarana” (2019), „Rok 1966” (2016) oraz „Żołnierze generała Maczka” (2020). Jego prace koncentrują się głównie na tematyce historycznej, często związanej z II wojną światową i losami Polaków w tym okresie.

dr Justyna Schulz

foto: https://www.iz.poznan.pl/

Germanistka oraz doktor nauk ekonomicznych. Ukończyła germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie w Bremie, gdzie specjalizowała się w teoriach monetarnych, koncentrując się na transformacji monetarnej w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r. Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, pracując m.in. w Bayer Leverkusen, Fundacji VolkswagenStiftung w Hanowerze, na Uniwersytecie w Bremie oraz jako doradca polityczny w Parlamencie Europejskim. Od 2017 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Zachodniego w Poznaniu, gdzie koncentruje się na analizie relacji polsko-niemieckich oraz polityki europejskiej. Jest autorką monografii „Eigentum und Geld als Faktoren ökonomischer Entwicklung” oraz licznych artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach, dotyczących m.in. polityki monetarnej, struktur instytucjonalnych w Europie Środkowo-Wschodniej oraz idei i instytucji Unii Europejskiej.

prof. Zdzisław Krasnodębski

Zdzisław Krasnodębski

foto: Fundacja PWP

Działania edukacyjne w Domu Trójmorza w ramach Wszechnicy Fundacji Polska Wielki Projekt