Tajne Archiwum Watykańskie

Książka „Tajne Archiwum Watykańskie. Nieznane karty z historii Kościoła” to owoc mojej kilkuletniej pracy z fotografem Januszem Rosikoniem.

W tym czasie odbyliśmy wiele podróży na trzech kontynentach, podążając śladami opisywanych przez nas bohaterów, przeprowadzając liczne rozmowy ze znanymi historykami oraz zbierając materiał faktograficzny i fotograficzny.

Najważniejszym miejscem, które odwiedziliśmy, było jednak Tajne Archiwum Watykańskie – najpilniej chyba strzeżona instytucja Kościoła katolickiego.

Byliśmy drugą ekipą dziennikarską, którą wpuszczono do środka, dając swobodę zbierania materiałów i robienia zdjęć. W efekcie powstała książka, która ukazała się drukiem nie tylko w Polsce, lecz także w Stanach Zjednoczonych i Słowenii.

Przedstawia ona nie tylko burzliwe dzieje papieskiego archiwum, lecz także kontrowersyjne wydarzenia z historii Kościoła (m.in. proces templariuszy, wyprawy krzyżowe, działalność inkwizycji, konkwistę, proces Galileusza, rewolucję francuską i ludobójstwo w Wandei, wojnę domową w Hiszpanii oraz postawę Piusa XII wobec Holokaustu) w świetle watykańskich dokumentów.

Praca nad książką była wielką przygodą intelektualną. Mam nadzieję, że choć w części stanie się taką także dla Czytelników.

“Tajne Archiwum Watykańskie Nieznane karty historii Kościoła”

Autorzy: Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń

Wydawnictwo: Rosikon Press