Łukasz Warzecha

publicysta

Łukasz Warzecha (1975) dziennikarz, publicysta, komentator polityczny.  Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim.

Pracę dziennikarską zaczynał w „Najwyższy Czas!”. Współpracował z “Nowym Państwem”. Przez 10 lat (do kwietnia 2014 r.) jako komentator był związany z dziennikiem „Fakt”. Stale współpracuje z portalem Wirtualna Polska oraz dziennikiem „Rzeczpospolita”. Pisał także dla „Nowej Konfederacji”, portalu „Teologii Politycznej”, był członkiem redakcji „Międzynarodowego Przeglądu Politycznego” (już nieistniejącego). 

W latach 2012-2016 publikował w tygodniku „wSieci”oraz w serwisie wPolityce.pl, nastęnie związał się z tygodnikiem ”Do Rzeczy”.

Jako komentator regularnie występuje w PR 1, PR 3, RdC, Radiu Warszawa i na wielu portalach internetowych, m.in. Fronda.pl, StefczykInfo. Prowadził blog polityczny na portalach Salon24.pl a w latach 2013-2019 na portalu Wirtualna Polska. Od kwietnia 2016 do października 2017 był jednym z prowadzących program W tyle wizji (TVP Info). W TVP prowadził program Z refleksem.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych użytkowników Twittera wśród polskich dziennikarzy.Autor wywiadów rzek: z Radosławem Sikorskim „Strefa zdekomunizowana” (2007) i ze ś.p. Lechem Kaczyńskim „Ostatni wywiad” (2010). 

Pracę dziennikarza rozpoczynał w tygodniku „Najwyższy Czas!”, po rozstaniu z UPR pisał do postendeckiej „Myśli Polskiej”. Następnie związał się z dziennikiem „Życie”, najpierw jako dziennikarz działu zagranicznego, później jako redaktor działu opinii. Później współpracował z „Businessman Magazine”, był też redaktorem dwutygodnika „Unia&Polska”, jego teksty ukazywały się również w „Nowym Państwie”.

Od 2018 ponownie jest publicystą dziennika Rzeczpospolita. Publikuje również w Fakcie, tygodniku „Do Rzeczy” i od 2019 na portalu Onet.pl[11][15]. Prowadzi audycje w internetowej telewizji wSensie.tv[16] oraz jest częstym gościem programu Loża prasowa na antenie TVN24.

2012
Kto rządzi Europą?

2013
Na co nas stać w rywalizacji międzynarodowej?

W 1987 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel historii w Zespole Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Reja w Szczecinie, a od 1991 r. związał się z XIII Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, gdzie przez dziesięć lat (1996-2006) był wicedyrektorem szkoły (XIII LO w Szczecinie zostało uznane przez edukacyjny miesięcznik „Perspektywy” za szkołę ostatniego piętnastolecia, wielokrotnie wygrywając ogólnopolski ranking szkół średnich). Następnie pełnił funkcję Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty (w latach 2006-2008). W latach 2006-2010 był radnym Rady Miasta Szczecin.

Obecnie pracuje jako nauczyciel historii w XIII LO w Szczecinie oraz Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, był wyróżniony nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Szczecina, Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej.

Inni prelegenci

Poznaj inne osoby będące częścią projektu