Michał Łuczewski

Michał Łuczewski

socjolog

Socjolog, psycholog, metodolog, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II. Zajmuje się myślą i nauczaniem Jana Pawła II, a także tematyką wartości, związków teologii i nauk społecznych, socjologią narodu, pamięci, ruchów społecznych i młodzieży.

Członek Rady Programowej Fundacji Polska Wielki Projekt.

Stypendysta m.in. Collegium Invisibile, Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University (2005–2006) i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej; wyróżniony w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego i w konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszy doktorat z nauk społecznych, laureat Józef Tischner Fellowship w wiedeńskim Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Stan Rzeczy” i członek zespołu redakcyjnego „44/Czterdzieści i Cztery”. Publikował w najlepszych polskich pismach socjologicznych, historycznych i antropologicznych. Autor książek: „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte” (2011), „Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich” (2011) i „Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej” (2012). Ta ostatnia pozycja została wyróżniona nagrodą Znaku i ErgoHestii im. Józefa Tischnera w kategorii eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.

Był zaangażowany w projekty Domu Spotkań z Historią, Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracuje również jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Brał udział w Kongresie Polska Wielki Projekt w latach:

2012
Prezentacja książki „Katastrofa Smoleńska. Bilans dwóch lat”.
2014
Panel:Europa Środkowa – czy mamy szanse na wielkość?
2016
Piękno i władza – spór między dyskursem konserwatywnym a lewicowym w kulturze.
2017
Panel: Gdzie po naukę wolności? Jak młode pokolenie Polaków może wypracować własny ideał wolności.
2018
Panel: Mapa polskich wartości.
2019
Panel: Młoda polska emigracja: stracone pokolenie czy elity przyszłości?