Grupa Wyszehradzka wobec współczesnych wyzwań energetycznych

Region na rozdrożu. Grupa Wyszehradzka w obliczu wielkich energetycznych przemian

Rosyjska agresja na Ukrainę, która zburzyła europejski system energetyczny zmusza państwa Europy Środkowej do przemodelowania swojej polityki. Odejście od rosyjskich surowców oraz transformacja energetyczna to główne motory napędowe przemian. Z jakich źródeł energii będziemy korzystać w przyszłości? Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w regionie? 12 października br. w CEVRO Institute w Pradze nad tymi zagadnieniami zastanowią się eksperci, politycy i przedstawiciele spółek energetycznych z regionuw ramach konferencji „Grupa Wyszehradzka wobec współczesnych wyzwań energetycznych”.

Wśród gości są europosłowie Alexandr Vondra i Zdzisław Krasnodębski, Ambassador-at-large ds. bezpieczeństwa energetycznego w MSZ Republiki Czeskiej Václav Bartuška,  oraz Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger, czeski wiceminister spraw zagranicznych Jaroslav Kurfurst, przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i Obrony przy Prezydencie RP Przemysław Żurawski vel Grajewski, prezes Orlen Unipetrol Tomasz Wiatrak, członek zarządu ČEZ Pavel Cyrani, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź Andrzej Kensbok oraz Martin Durčák, szef czeskiego operatora sieci elektroenergetycznej ČEPS.

„Polsko-czeska konferencja w Pradze na temat polityki energetycznej w Europie Środkowej odbywa się w momencie, gdy nasz region stoi przed poważnymi wyzwaniami w tej dziedzinie. Wojna na Ukrainie, szantaż gazowy Rosji i zawirowania związane z polityką klimatyczną Unii Europejskiej sprawiły, że po raz pierwszy po II wojnie światowej zagrożone jest bezpieczeństwo energetyczne naszego kontynentu. Pojawiła się realna groźba ubóstwa energetycznego dotycząca milionów ludzi. To wyzwanie jest szczególnie trudne dla krajów Europy Środkowej, których gospodarka jest w dużej mierze oparta na paliwach kopalnych i które mają stosunkowo niewielki zasoby odnawialnych źródeł energii” – mówi Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt, która wraz z CEVRO Institute organizuje wydarzenie.

W środę 12 października o godz. 13:00 konferencję otworzy Jan Skopeček, wiceprzewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej. Następnie rozpocznie się pierwsza z trzech debat pt. „Fit for 55 a V4”, w której wezmą udział prof. Zdzisław Krasnodębski, Alexandr Vondra oraz prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, poprowadzi ją Grzegorz Górny. Czy V4 może wypracować wspólne stanowisko wobec Europejskiego Zielonego Ładu? Ta inicjatywa będzie punktem wyjścia dyskusji.

„Europa Środkowa a gaz z Rosji” – to tytuł kolejnego panelu zaplanowanego na 14:50, w którym uczestniczyć będą Václav Bartuška, Ambassador-at-large ds. bezpieczeństwa energetycznego w MSZ Republiki Czeskiej, Mateusz Berger, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz Jaroslav Kurfurst, Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Przedmiotem dyskusji będzie kwestia, która europejskim przywódcom spędza sen z powiek, czyli jak uniezależnić się od rosyjskich surowców.

Dwie godziny później wysłuchamy debaty zamykającej konferencję. „Przyszłość energetyki w Europie Środkowej: między atomem a wodorem” – o tym porozmawiają Martin Durčák, Pavel Cyrani, Andrzej Kensbok i Tomasz Wiatrak. OZE, wodór czy atom? A może wszystkie trzy? A jeśli atom to mały czy duży? Przed regionem i branżą wiele kluczowych decyzji co do kierunku transformacji.

Partnerami głównymi wydarzenia są ORLEN Unipetrol i KGHM Polska Miedź, ponadto powstało ono we współpracy z Ambasadą RP oraz Instytutem Polskim w Pradze. Patronatem medialnym konferencję objęło Audytorium 17.

Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2022”. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie  „Dyplomacja publiczna 2022”.

Agenda

13:00 – Otwarcie konferencji

13:10-14:40 – Fit for 55 a V4

Jakie są szanse i zagrożenia programu „Fit for 55” dla krajów Grupy Wyszehradzkiej? Jakie skutki może przynieść „zielona transformacja energetyczna” dla gospodarek i poszczególnych gospodarstw domowych w krajach V4? Czy jest możliwe wspólne stanowisko sojuszu państw Europy Środkowej wobec Europejskiego Zielonego Ładu?

Prelegenci:

prof. Zdzisław Krasnodębski – Poseł do Parlamentu Europejskiego
Alexandr Vondra – Poseł do Parlamentu Europejskiego
Vladimír Dlouhý, Prezes Izby Gospodarczej

moderator – Grzegorz Górny – Fundacja Polska Wielki Projekt

14:50-16:20 – Europa Środkowa a gaz z Rosji

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowej w obliczu zagrożenia militarnego ze strony Rosji? Jak przeprowadzić dywersyfikację dostaw paliw kopalnych i uniezależnić się od Moskwy? Czy da się to pogodzić z założeniami „Fit for 55”?

Prelegenci:

Václav Bartuška – Ambassador-at-large ds. bezpieczeństwa energetycznego w MSZ Republiki Czeskiej 
Mateusz Berger – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Jaroslav Kurfurst– Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej 
prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski – Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i Obrony przy Prezydencie RP

16:50-18:20 – Przyszłość energetyki w Europie Środkowej: między atomem a wodorem

Jak będzie wyglądała w przyszłości polityka energetyczna w Europie Środkowej? Na czym ją oprzeć? W co należy inwestować w obliczu zapowiadanej przez Unię Europejską rezygnacji z węgla oraz stopniowego odchodzenia od gazu ziemnego? Czy nadzieją są odnawialne źródła energii? Czy może rewolucja wodorowa?

Prelegenci:

Andrzej Kensbok Wiceprezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Martin Durčák – Chairman of the Board of Directors ČEPS
Tomasz Wiatrak – Prezes – Orlen Unipetrol
Pavel Cyrani – Wiceprezes – ČEZ

Moderator – Daniel Czyżewski – Fundacja Polska Wielki Projekt

Organizatorzy

  • Kongres Polska Wielki Projekt

Partnerzy główni

Partnerzy